Proč jsou společenské normy v různých zemích různé


Jednou z nejproblematičtějších věcí pro cestovatele je rozhodně přizpůsobení se zvykům a kultuře společnosti v jiném státě. A čím je od nás vzdálenější, tím odlišnější jsou společenské normy. To, co my považujeme za nepřijatelné, je u nich normální, a naopak. To samozřejmě často vede k nedorozuměním a je také důvodem, proč se cestovní kanceláře snaží turisty držet pouze ve vyhrazených resortech.

 

To však může přinést zajímavou debatu. Všichni jsme lidé, a benefitujeme ze stejných věcí. Proč je tedy určité chování v jednom místě naprosto běžné, zatímco jinde je považováno za trestný čin? Důvodů je několik, avšak tím hlavním je historie.

 

různé společnosti mají různé hodnoty

 

Asi není třeba říkat, že některé zvyky a tradice se předávají z generace na generaci již po staletí. Pokud pak danou věc prováděli vaši rodiče a prarodiče, přijde vám to naprosto normální. Typickým příkladem je chodit v plavkách, které odhalují v podstatě celé naše tělo. V jistých kulturách je to nepřípustné. A odvíjí se to od toho, jaká byla historie daného státu, od té nejstarší až po novodobou.

 

Dále jsou to také přírodní podmínky. Například muslimové, kteréžto náboženství pochází z pouště, nejí vepřové. Považují totiž prase za nečisté zvíře. Proč tomu tak ale je? Jednoduše proto, že právě vepřové se v horku pouštního klimatu velmi rychle kazilo, mnohem rychleji než jiné druhy masa.

 

na světě existuje  mnoho lidí

 

Co tedy můžeme dělat, abychom si neuřízli v cizině ostudu? Tím hlavním je nastudovat si, co vše je v dané zemi přípustné a co nikoliv. Na druhou stranu bychom se za každou cenu neměli vměšovat do jejich zvyků a tradic, například nosit oděv, který je tam vyhrazen pouze pro určitou vrstvu obyvatel nebo pro specifický svátek.

 

Také bychom se měli zbavit dojmu, že naše společnost je ta lepší. Žádná není lepší nebo horší, jsou jen a pouze jiné. Proto bychom k ní měli přistupovat s respektem a rozhodně se nad tamními zvyky a tradicemi nepohoršovat. Kdo ví, nad čím se právě oni pohoršují u nás.