Proč je odvětrávání bytů v bytových domech důležité


Revize větracích šachet

Jistě je vám známo, že se některá technická zařízení podrobují revizním kontrolám. Týká se to například komínových těles, plynových spotřebičů, hromosvodů, nouzového osvětlení a elektroinstalace. Revidovat by se ale měla i vzduchotechnika v panelových i jiných bytových domech nebo v rodinných domech. Problém totiž spočívá v tom, že se do potrubí nasává prach a spolu s ním i mastnota, nejčastěji z kuchyňské digestoře.

bytový dům

Je-li mastný prachový povlak souvislý, ve vrstvě alespoň jednoho milimetru, může pak v potrubí dojít k jeho vznícení, a k nebezpečnému požáru celého bytu nebo domu. Toto nebezpečí se však bohužel v mnoha bytových domech často zanedbává nebo podceňuje, anebo se o něm vůbec neví.

bydlení v bytovém domě

Koberce

Jestliže se neodvětrává mastnota od sporáku, mísí se s prachem v celém bytě a dopadá pod vlivem gravitace na veškeré povrchy kolem sebe. Nejčastěji se pak vyskytuje na horních deskách nábytku a také na kobercích. Odtud se pak velmi obtížně odstraňuje, je to velice odolná nečistota a potřebujete k tomu alespoň horkou vodu s jedlou sodou. Jestliže se ponechá delší dobu dopadat mastný prach na koberec, ten pak musíte podrobit čištění, a v kombinaci s chůzí naboso, kdy se do koberce vtírá i lidský pot, si potem a mastnotou pohrají bakterie a výsledkem je pak silně zapáchající podlahová krytina.

Plísně

Co dokáže plíseň, jistě dobře víte. Plísně uvolňují toxické spory a ty pak vdechujeme, což nám pochopitelně ubližuje. Plísně se rády udržují tam, kde je hodně vlhkosti, například v koupelnách a v kuchyních, a také k jejich rozvoji přispívá špatně větraná místnost. Proto tu má odvětrávání dle katalogu turbín svůj značný význam, proudění vzduchu nedává rozmnožování plísní moc šance na úspěch. Ve větracích šachtách se plísně také mohou tvořit, ale pravidelnou revizí a čištěním se jich nadobro zbavíte.