Jak se liší podnikatelská hypotéka od té klasické


O tom, že ceny nemovitostí neustále stoupají, není sporu. I to je důvod, proč čím dál méně lidí má dostatek peněz, aby si mohli nějakou koupit, a musí sahat po jiných řešeních financování, například po hypotéce. Ukazuje se však, že se tento problém netýká pouze fyzických osob, nýbrž také právnických. I firma totiž potřebuje nemovitosti, a mnohdy i podstatně větší, než klasický dům či byt.

cena hypotéky

Není tedy divu, že mnohé zajímá podnikatelská hypotéka FAHD. Ta je, jak již název napovídá, určena pro právnické osoby. Pokud o ni chceme zažádat, musíme se prokázat IČem, nikoliv rodným číslem, jak je tomu u těch ostatních.

I zde je však prověřováno, zda je firma schopna hypotéku splácet. Ověřuje se, zda není v insolvenčním řízení a také to, jaká je její současná finanční situace. Podle toho se pak ona žádost přijme či zamítne. Tento proces je ještě důležitější než u fyzických osob, neboť se zde často jedná o mnohem vyšší částky. Je tedy pochopitelné, že poskytovatel musí být mnohem opatrnější v tom, zda danému subjektu peníze půjčí.

podpis hypoteční smlouvy

Rozdílné jsou samozřejmě i úroky. Jelikož se zde jedná o více peněz, může si poskytovatel dovolit, aby byly menší, než je běžné. Díky tomu bývají podnikatelské hypotéky výhodnější. Pokud je tedy někdo živnostník, často si o ni žádá i v případě, že si chce pořídit nový dům či byt pro sebe – a proč ne, když je to tak výhodné?

Samozřejmě je nutné počítat s tím, že ona nemovitost bude napsána na onu firmu, nikoliv na žadatele coby fyzickou osobu. To může představovat problém, pokud se ona firma dostane do finančních potíží, případně živnost nepůjde tak, jak bychom si představovali. I ona totiž následně bude předmětem insolvenčního řízení.

Proto, i když máme živnostenský list, musíme dobře rozmýšlet, zda je pro nás právě tento typ hypotéky skutečně tak výhodný, jak by se mohlo zdá. V mnoha případech tomu totiž tak není.