Kdo se odhodlá stavět betonový plot na svém pozemku, může se tu setkat s některými problémy, které nejsou vysloveně pro amatéry, ale pro zkušenou profesionální firmu. Stavět plot, to není jako hrát si s dětmi na písku, zde se objevuje stavební materiál značné hmotnosti, a to je právě jedna z věcí, které situaci komplikují. A to cenu betonového plotu opravňuje k její výši.
Hmotnost desek – měli jste někdy betonovou desku v ruce? Zdánlivě tenké, čtyři centimetry silné panely byste mohli zvednout v jedné ruce, ale zdání klame. Každá z desek váží skoro metrák, a i ve dvou lidech je přenášet není jednoduché. Většinou se to provádí tak, že se desky pouze přenesou o pár centimetrů, nasadí na třmeny kladkostroje nebo uvážou na hák mobilního jeřábu, a poté se zvedají do výšky pomocí mechanizace. Tou ale amatéři obvykle nedisponují, proto se vyplatí oslovit profesionály a nechat plot postavit jimi. Zvládnout by se to dalo ještě u plotů krátkých délek, ale jde-li o oplocení parcely o rozměrech čtyřicet krát pětadvacet metrů, to už je ale pořádná rozdělávka.
Výkopové práce – když se kopou základy na dům a hloubí ručně některé části stavby, je to zabíračka, ale jde-li o běžnou ornici, zvládnete to i sami. Jenže co když tu narazíte na jíl, na kameny, na skálu nebo zahrabané kusy železobetonu anebo drátěné pletivo. S tím se tak špatně pracuje, že to nesmírně vysiluje a působí doslova na nervy. Vykopat základy pro sloupky z betonu pak nemusí být pohodová práce, ale soumarská dřina. Stojí vám to za to? Nebylo by lepší nedřít se jako mezek a přenechat práci těm, co na to mají techniku a hlavně potřebné zkušenosti?
Komplikované to může být i za nepřízně počasí, a to nejen za deště, ale také za letních veder. Tehdy je fyzická námaha vyčerpávající a může být i nebezpečná, například kvůli náhlým cévním mozkovým příhodám nebo infarktům myokardu.