Modré světlo vám zkazí zrak


Možná jste také jako malí byli varováni svými rodiči, abyste nečetli večer pod peřinou jen se svitem ruční baterky, anebo pod lampičkou s klasickou wolframovou žárovkou na nočním stolku, která je určena spíše pro relaxaci a přípravu organismu ke spánku, že si zkazíte zrak. Toto počínání nemá na kvalitu zraku prakticky žádný vliv, a svým způsobem jej to i posiluje, ale mnohem horší je přepínání zraku naopak příliš silným světelným tokem, vzpomeňme kupříkladu sledování elektrického oblouku u svářečky, kdy můžete onemocnět zánětem spojivek.

dívka v brýlích

Skryté nebezpečí se vyskytuje i tam, kde se příliš dlouho a intenzivně věnujete nějaké činnosti za denního nebo umělého světla, jehož součástí je i spektrální složka modré barvy. V průběhu dne ji vyzařuje Slunce v době, kdy je již vysoko nad obzorem, což bývá většinou mezi devátou a patnáctou hodinou, a naše oči se těmto slunečním pochodům přizpůsobují. Těchto několik hodin vašemu zraku nijak neuškodí, horší ale je, pokud pracujete na počítači i mimo tento časový interval, někteří lidé například vykonávají dvě zaměstnání – dopoledne a odpoledne využívají k práci denní sluneční světlo a večer usedají k počítači, kde oči opět zatěžují tak, jako kdyby bylo poledne.

brýle proti modrému světlu

Přetížení zrakových tkání se po určité době začne projevovat různými vadami a ty vás donutí navštívit očního lékaře, přitom je od tohoto problému docela jednoduchá pomoc – brýle na počítač s ochranou proti modrému světlu. Potlačí se tím krátkovlnná modrá složka světelného spektra a zároveň se napodobí pracovní aktivita, vykonávaná za šera či za svítání, kdy modré sluneční světlo pohlcuje silná vrstva zemské atmosféry.

Brýle proti modrému světlu jsou vhodné i pro jiné činnosti, které vykonáváte ráno nebo večer za umělého osvětlení, kde převažuje takzvaná studená nebo neutrální bílá, ty také obsahují modrou složku bílého světla.