Úklid po rekonstrukci domu dá pořádně zabrat


Rekonstrukce bytu nebo rodinného domu, případně rekreační nemovitosti je akce, při níž dochází ke znečištění okolního prostředí. Žádný řemeslník vám nezaručí, že kolem sebe nenašlape a nemůžete od něj očekávat, aby se v bytě vyzul a pracoval bos, a aby vždy po každém pracovním dnu po sobě důkladně vytřel podlahu a prach na okolních předmětech. Stavební firma po sobě samozřejmě uklidí typický stavební nepořádek, kam patří úlomky cihel, sutiny, odřezky kovů a plastu nebo dřeva, ale tím to hasne, a ostatní je již ponecháno ve vaší režii. Většina stavebních prací je však takového charakteru, že se vyplatí sjednat si na generální úklid po rekonstrukci úklidovou firmu. Co by vás tu například mohlo potkat?

stavba domu

Sádrokarton

Pracovali jste někdy se sádrokartonem? Nebo jste práci sádrokartonáře alespoň sledovali? Sádrokartonové desky jsou zhotovené velmi precizně, jedna jako druhá, ale jak do nich zaryjete technický nůž a začnete kusy desek odlamovat, a některé přiříznete pilkou, bude kolem vás spousta bílého prachu. Sádrokarton se ve finále tmelí a přebytečný tmel se musí zbrousit – a broušení tmelu, to je horší než vysypat na zem hladkou mouku. Sádrokartonový prach vám ulpí i na stropě, a dostat jej odtud již vyžaduje hodně trpělivosti. Někdy až tolik, že skřípete zubama a proklínáte svou aktuální situaci. Aneb, jak to častokrát opakovala maminka Vladimíra Smolíka v jeho animovaných dobrodružstvích s nafukovací raketou Gulliverem: „Že já husa si nevzala za muže Pištu Hufnágla!“

stavební práce

Tmely a lepidla

Řemeslníci se nikdy nemohou zcela ubránit situacím, že jim tu a tam ukápne olej, vazelína, barva, ředidlo nebo tmel. A co dokáže olej na podlaze, je něco podobného, jako onen známý vtip nedbale pohozené banánové slupky, po němž se klouže nejeden aktér filmové grotesky. Jenže bezezbytku eliminovat olej a tmel z podlahy, z okenního rámu, ze dveřní výplně či z nábytku, na to už potřebujete pořádné vybavení, a tím disponují zpravidla jen profesionálové.